Історія бібліотеки


Ужгородська публічна бібліотека одна з найстаріших бібліотек Ужгорода.  Її історія тісно пов’язана з історією міста. Разом вони пройшли шлях від Австро-Угорщини до незалежної України. Але велика сила друкованого слова, потреба знань та  духовності сприяли тому, що бібліотека в усі часи була важливим центром у сфері культури та  інформації. 
А почалося все так…
У 1902 році Ужгород, перебуваючи у складі Австро-Угорської імперії, отримав у дарунок від  Будапешта дві дубові шафи та тисячу  книг. Так було створено народну бібліотеку, що мала обслуговувати не тільки місто, а й виконувати функції пересувної бібліотеки у навколишніх селах. За наступні двадцять років бібліотека не розширювалась.
Ситуація змінюється після входження Закарпаття до Чехословаччини.
 22 липня 1919 р. там прийнято закон №430 про публічні бібліотеки, що передбачав облаштування бібліотек при всіх громадах (тобто населених пунктах).
У 1923р. за ужгородського мера Е.Бачинського культурна комісія мерії вирішили створити сучасну міську бібліотеку. Її основний фонд сформовано з подарунку від Ради земських музейних бібліотек (Прага) і зібрання народної бібліотеки. Усього при відкритті бібліотека мала 1506 книг: чехословацьке відділення – 484, карпаторуське – 384, угорське – 479, німецьке  - 159. Вона містилася у старому напівпідвальному приміщенні площею 35 кв.м.
У 1932р. бібліотека перемістилася у спеціально збудоване приміщення,  де був бібліотечний інвентар.  За подальші десять років бібліотека розрослася до 10-ти тисяч книг. Формування книжкового фонду тоді відбувалось спонтанно, – в основному книги були дарунком від організацій та приватних осіб, користувачів було всього 4 сотні.
У 1945р. міська бібліотека почала мандрувати. Вона кілька разів змінювала своє місце розташування.
У 1961р. бібліотека повернулася знову  додому.  В “Пасажі” вона знаходиться і до сьогодні.  
У 2017-2018 рр. – в бібліотеці здійснено капітальний ремонт та придбано нові меблі,   завдяки чому бібліотека набула сучасного вигляду.
Бібліотекою користуються понад 5 000 користувачів. До їх послуг
32  тис.  примірників книг, періодичні видання, а також доступ до Інтернет –ресурсів.
У бібліотеці працюють читальна зала, абонемент та Інтернет-центр,  де користувачі можуть задовольнити свої читацькі та інформаційні потреби.
Книжковий фонд – універсальний, у ньому є література з  різних галузей знань. Завдяки традиційним та новим формам роботи бібліотека активно популяризує літературу з різних напрямків. Для кращого розкриття фонду  постійно діють книжкові виставки та полиці, де розміщуються книги на актуальні теми. Випробуваними часом формами роботи є  літературні вечори, години поезії, вікторини, конкурси, презентації книг місцевих авторів, зустрічі з відомими людьми міста та краю.
Бібліотека продовжує розвиватись: удосконалює форми і методи обслуговування користувачів, запроваджує новітні інформаційні технології.
Центральна бібліотека – не тільки багатопрофільний інформаційний центр, але і культурний, доступний користувачам  різного віку, професій і соціальних груп.
Ужгородська публічна бібліотека зберегла і продовжує традиції – служити людям для добра, їхнього духовного забезпечення, сприяти розвитку культури і просвітництва. Перед нею відкриваються нові горизонти розвитку, впровадження нових інформаційних послуг, росту професійної майстерності персоналу.
Історія бібліотеки не закінчується, ми продовжуємо писати її разом з нашими користувачами 

Немає коментарів:

Дописати коментар